19.09.2023

Szorstki zarost? Sprawdź skuteczne sposoby na zmiękczenie brody

Wielu mężczyzn, którzy zapuszczają zarost, boryka się z tym, że włosy wydają się suche i drapią. Na szczęście, aby cieszyć się wspaniałą brodą, wystarczy wprowadzić kilka drobnych zmian do codziennych rytuałów. Podpowiadamy, jak zmiękczyć sztywne włosy i utrzymać je w dobrej kondycji.

Skąd się bierze twardy zarost?

Sztywność włosów na brodzie zależy przede wszystkim od genetyki i produkcji testosteronu. Im wyższy poziom tego hormonu, tym włosy są grubsze. Na twardy zarost wpływ mają też takie czynniki jak:

  • niewłaściwa pielęgnacja – bywa, że efekt, jaki producenci kosmetyków do zmiękczania brody obiecują na opakowaniach, nijak się ma do rzeczywistości. Parabeny, konserwanty i sztuczne środki chemiczne zamiast pielęgnować, wysuszają włoski. Jeśli chcemy mieć miękki zarost, powinniśmy świadomie wybierać kosmetyki z dobrym składem,
  • odwodnienie – gdy pijemy zbyt mało, cierpi cały organizm. Włosy stają się suche, szorstkie i kruche. Wypijanie 1,5-3 litrów wody dziennie to podstawa zdrowia i dobry krok do osiągnięcia celu, jakim jest zmiękczanie brody,
  • skrajna temperatura i klimatyzacja – zbyt ciepłe lub zimne powietrze nie jest sprzymierzeńcem miękkiego zarostu. Skrajne temperatury i długie przebywanie w klimatyzowanych pomieszczeniach mogą uszkodzić strukturę włosów. Staną się przez to suche i bardzo sztywne,
  • twarda, słona woda i chlor – zła informacja dla miłośników pływania jest taka, że kąpiel w morzu lub basenie to duże wyzwanie dla włosków na brodzie, które nie dość, że są narażone na przesuszenie, to mogą zacząć wypadać. Marzeniom o miękkim zaroście nie służy też twarda woda. Zawarte w niej minerały sprawiają, że broda jest szorstka i poplątana.

Po co zmiękczać brodę?

Miękki zarost to przede wszystkim komfort. Jest przyjemniejszy w dotyku i nie drażni skóry. Pozwala uniknąć wrastających włosków i podrażnień.

Suchy i twardy zarost wygląda na zaniedbany, a przecież wszyscy brodacze, chcą czuć się stylowo i modnie. Mężczyźni z miękkim zarostem po prostu wyglądają lepiej. Lśniąca miękka broda podoba się wielu osobom. Łatwiej utrzymać jej kształt, kiedy włoski są wypielęgnowane i niezbyt twarde.  

Miękki zarost – jak go osiągnąć?

Wielu mężczyzn zastanawia się pewnie, jak zmiękczyć sztywne włosy, skoro na wiele czynników, takich jak geny czy twarda woda, nie mamy wpływu. Na szczęście są sposoby na uzyskanie miękkiego zarostu. Oto najważniejsze z nich:

1. Zadbaj o higienę i pielęgnację

Podstawą do osiągnięcia efektu zmiękczenia brody jest jej codzienne mycie. Na włoskach osadzają się różne zanieczyszczenia i resztki kosmetyków do stylizacji. Najlepiej używać opartego na naturalnych składnikach szamponu do brody. Ten przeznaczony do włosów na głowie absolutnie nie nadaje się do twarzy.  

A jak zmiękczyć brodę kosmetykami do pielęgnacji? Przy zapuszczaniu zarostu niezbędny jest olejek do brody. To kosmetyk, który nawilża, odżywia i wygładza. Można stosować go na przemian z balsamem do zmiękczania brody.

2. Szczotkuj

Regularne czesanie brody nie tylko przyczynia się do usunięcia zanieczyszczeń i martwego naskórka, ale też pomaga rozprowadzić sebum, czyli naturalny nawilżacz, który wytwarza nasza skóra. Chroni włosy przed urazami i zmiękcza zarost.

Jak zmiękczyć brodę czesaniem? Wystarczy szczotkować ją dwa razy dziennie i używać szczotek z naturalnego włosia dzika.

3. Nie podcinaj często

Po strzyżeniu broda wydaje się bardziej kłująca. Włoski mogą najpierw są ostre na końcach, a potem zaczynają się rozdwajać. Żeby cieszyć się miękkim zarostem, najlepiej ograniczyć podcinanie do jednego zabiegu tygodniowo.

4. Ćwicz i dobrze jedz

Właściwe odżywianie i aktywność fizyczna mogą poprawić kondycję włosów. Jak zmiękczyć zarost dzięki diecie? Trzeba zadbać o zbilansowane posiłki, zawierające dużo witamin, minerałów i zdrowych, nienasyconych tłuszczów. Nie zapominajmy też o odpowiednim nawodnieniu. Jeśli do tego dołożymy pobudzający metabolizm wysiłek fizyczny, to lśniący, miękki zarost gwarantowany.

Podsumowanie

Choć na twardość zarostu duży wpływ mają geny i hormony, możemy zrobić naprawdę dużo, żeby poradzić sobie z tym problemem. Ci, którzy zastanawiają się, jak zmiękczyć brodę, powinni przeanalizować swoje nawyki pielęgnacyjne i żywieniowe. Wprowadzenie drobnych zmian odwdzięczy się zdrowym, estetycznym, miękkim zarostem.